Artykuły

Drukuj

Międzynarodowe Warsztaty Typograficzne

admin on .

Kolejna edycja Międzynarodowych Warsztatów Typograficznych będzie poświęcona projektowaniu grafiki dynamicznej i typografii kinetycznej, kojarzonych przede wszystkim z edycją ekranową i mediami elektronicznymi.

Dwutygodniowe zajęcia w języku angielskim poprowadzą Dan Boyarski z Carnegie Mellon University, Pittsburgh i Jan Kubasiewicz – MASS ART w Bostonie (USA). Warsztatom towarzyszyć będą otwarte wykłady oraz wystawa prac studentów MASS ART i Carnegie Mellon wykonanych pod kierunkiem profesorów Jana Kubasiewicza i Dana Boyarskiego.

Terminy:

  • 14.06-18.06 – Dynamic graphic design – warsztaty z Janem Kubasiewiczem
  • 21-25.06 – Kinetic typography – warsztaty z Danem Boyarskim
  • 19.06 – otwarte wykłady Jana Kubasiewicza i Dana Boyarskiego
  • 19.06-04.07 – wystawa prac studentów Jana Kubasiewicza i Dana Boyarskiego w przestrzeni publicznej Cieszyna i galerii Ślaskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Miejsce: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Zajęcia będą skupiały się wokół zagadnień projektowania tekstu ruchomego w aplikacjach dynamicznych. Grafika dynamiczna związana ze współczesnymi formami edycji ekranowej, telewizyjnej, filmowej i interaktywnej niesie wiele interesujących możliwości użycia kinetycznej typografii w kontekście ruchomego obrazu i dźwięku. Tego typu projekty mają zastosowanie w czołówkach programów telewizyjnych, filmowych oraz w panelach informacyjnych do użytku interaktywnego. Stosowane są w dynamicznych diagramach i publikacjach informacji naukowej, w edycji ekranowej danych statystycznych oraz danych geograficznych. Ponadto znajdują zastosowanie w wystawiennictwie, w panelach informacyjnych i dynamicznych systemach oznaczeń komunikacyjnych. Szerokie zastosowanie projektowania grafiki dynamicznej lokuje ją wśród najczęściej używanych środków komunikacji wizualnej XXI wieku. Część warsztatów prowadzona przez Jana Kubasiewicza poświęcona będzie wielorakim zagadnieniom grafiki dynamicznej. Część prowadzona przez Dana Boyarskiego będzie skoncentrowana na zagadnieniach „obrazowania" tekstu i odnosić się będzie zarówno do interpretacji dźwięku jak i wizualizacji znaków typograficznych.

Więcej informacji: tutaj.